Apie mus
Lietuvos kultūros tyrimų institutas yra mokslo įstaiga, turinti valstybinio mokslo instituto statusą. 2021 m. sausio mėn. Institute dirbo 94 specialistai ir kitų pareigybių darbuotojai, iš jų – 75 mokslo darbuotojai. Instituto mokslininkai tiria istorinę Lietuvos kultūrą, meno ir filosofijos raidą, nagrinėja jos ypatumus ir sąsajas su dabarties ir pasaulio kultūros istorija ir jos raida. LKTI rengia Lietuvos kultūros ir jos sudedamųjų dalių – dailės, muzikos, teatro, filosofijos – istorijas, analizuoja dabartinės Lietuvos kultūros ir atskirų jos sričių sklaidą bei sąveiką su politine ir socialine valstybės raida. Moksliniai tyrimai vykdomi bendradarbiaujant su kitomis Lietuvos ir užsienio mokslo ir studijų institucijomis. Institutas turi savo leidybos centrą, kuriame rengiama spaudai didžioji instituto mokslinės produkcijos dalis: monografijos, straipsnių rinkiniai, tęstiniai („Lietuvos kultūros tyrimai“, „Kultūrologija“, „Senovės baltų kultūra“, „Dailės istorijos studijos“, „Athena“) ir periodiniai mokslo („Menotyra“, „Sovijus“) leidiniai, „Religinės kultūros paveldo studijos“ ir kt.
LR Vyriausybės patvirtintos Instituto mokslinių tyrimų kryptys:
1. Lietuvos kultūros paveldo ir meno istorijos tyrimai.
2. Tarpdisciplininiai Lietuvos kultūros tyrimai.
3. Lietuvos filosofijos istorijos tyrimai ir šiuolaikinė Lietuvos filosofija.
Žemiau pateiktos LKTI mokslo tarybos patvirtintos tyrimų temos:
1. Lietuvos kultūros paveldo ir meno istorijos tyrimai
Temos vadovė: E. Usačiovaitė
Temos vadovas: R. Juzefovičius
Tyrimų objektas – XVI–XX a. Lietuvos dailės raida, nagrinėjama visuomenės, kultūros, politikos, ideologijos kontekste. Kolektyvinis temos tikslas – daugiatomio „Lietuvos dailininkų žodyno“ publikacija. Temos tyrimai apima LDK bei Naujausių laikų Lietuvos meninį gyvenimą, mecenatų, socialinių, etninių grupių, valstybės vaidmenį, karų ir istorinių lūžių poveikį dailės kūrimo procese. Tema apima ir vizualiosios kultūros tyrimus, taikančius naują vaizdų produkavimo, sklaidos ir vartojimo tyrimo metodiką Lietuvos dailės istorijos analizei.
Temos vadovė: Laima Surgailienė (Laučkaitė)
Temos vadovė: dr. D. Vasiliūnienė
Temos vadovė: dr. L. Budzinauskienė
Temos vadovė: R. Vasinauskaitė
2. Tarpdisciplininiai Lietuvos kultūros tyrimai
Temos vadovas: E. Grigoravičienė
Temos vadovas: R. Repšienė
Temos vadovas: V. Rubavičius
Temos vadovas: A. Andrijauskas
Tyrimų tikslas - remiantis moderniomis tarpdalykinėmis tyrinėjimo strategijomis ir metodais, kompleksiškai tirti Vakarų civilizacijos ištakas sudarančias Antikos pasaulio bei Vakarų ir Rytų Viduramžių kultūras ir jų sąveiką su įvairių laikotarpių baltų ir LDK civilizacinės erdvės regiono bei moderniosios Lietuvos kultūromis.
3. Lietuvos filosofijos istorijos tyrimai ir šiuolaikinė Lietuvos filosofija
Temos vadovas: D. Viliūnas
Temos vadovas: A. Sverdiolas
Temos vadovas: N. Kardelis